,,Kádár Ferenc” Dél-alföldi népdalénekesek és népzenei szólisták IV. találkozója Újkígyós, 2011. december 10.
Újkígyós ad otthon 2011-ben a negyedik alkalommal megrendezésre kerülő a „Kádár Ferenc” Dél-alföldi Népdalénekesek és Népzenei Szólisták Találkozójának, melynek elsődleges célja a Békés, Bács-Kiskun és Csongrád megye élő néphagyományainak, népzenei értékeinek ápolása. Térségünk népzenei hagyományaira, népdalkincsére méltán büszkék lehetünk. Békés megyében több alkalommal gyűjtött Bartók Béla és Kodály Zoltán és számtalan „Aranypáva” díjjal rendelkező népdalkörünk van.
A rendezvény szervezője a Békés Megyei IBSEN Oktatási, Művészeti és Közművelődési Nonprofit Kft. Kulturális Irodája a találkozóval és versennyel lehetőséget szeretnének biztosítani a nem hivatásos népdalénekeseknek, népzenészeknek a bemutatkozásra, új ismeretségek kialakítására, szakmai továbbfejlődésre.
A versenyre Békés, Csongrád és Bács-Kiskun megyéből jelentkeztek előadók, különböző korosztályokban, általános iskolások, középiskolások és felnőtt korúak. Összesen 48 versenyző méri össze korosztályonként a tudását. Természetesen a legtöbben Békés megyéből érkeznek és vannak közöttük, akik kifejezetten a Nagysárrét tájegységéből merítették a műsorukat, Kádár Ferenc játékára emlékezvén.
A zsűri tagjai:
Birinyi József népzenekutató, a zsűri elnöke
Gózon Mihályné Majorosi Tímea népdalénekes
Falusi László népzenész, zenetanár
Kádár Ferenc népművész, tiszteletbeli zsűritag
A szervezők e nemes megmérettetést, egy olyan, a népzene terén országosan ismert egyszerű ember nevéhez, Kádár Ferenchez kötötte, aki a Sárrét szülötte és méltán lehet büszke rá minden Békés megyében élő állampolgár.
Ki is volt Kádár Feri bácsi?
Dévaványán élt és dolgozott, számos szakembernek adta át tudását és bővítette a fiatal korosztály népzenei, népdaléneklési ismereteit.
Kitűnő népdalénekes és hangszerjátékos volt, aki egyedülálló hibátlansággal fújta a nádsípot, emellett hagyományos eredetiséggel furulyázott, játszott tárogatón és citerán. Muzsikája a rádióban valamint játékfilm kísérőzenéjében is hallható volt. Munkásságát „A Népművészet Mestere” címmel is elismerték.
A kiváló népdalénekesre és hangszerjátékosra az ötvenes-hatvanas években bukkantak rá a népzenekutatók. Hangfelvételek 1961-től, 69 éves korától kísérik Kádár Ferenc életét. Nádsíp- és furulyajátéka a rádióban is sokszor elhangzott, hallható volt játékfilm kísérőzenéjében is.
„Aki Lehel kürtjét is megszólaltatta”
Kádár Ferenccel készült hangfelvételeket gyűjtötte össze a nevét viselő dédunokája, és adta ki kazettán és CD-n, amelyen hallható Lehel kürtje is, ugyanis a jászberényi múzeumban az idős népzenész ezt is megszólaltatta. Korábban ez senkinek sem sikerült, mivel a becses történelmi ereklye megsérült. Kádár Ferenc a repedést kályha samottal és méhviasszal tömítette el, így kerülhetett annak hangja szalagra.
Az előbbiek azt bizonyítják, hogy példaképe lehet minden népdalt, népzenét szerető embernek, ami a napjainkban igazán fontos, hiszen számtalan újságcikk született arról, sőt a televíziós műsorok is azt bizonyítják, hogy napjainkban a tradicionális értékek háttérbe szorultak. Azokat az értékeket, a múlt örökségét – amelyek hagyományápoló tevékenységeknek köszönhetően megmaradtak – az utódoknak kötelességük megőrizni, gyarapítani, óvni, védeni, és a lehetőségek szerint a mindennapok élő részévé tenni.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése