Gyerekként van egy különleges képességünk: elhisszük a világot olyannak, amilyennek elénk tárják. Elfogadjuk, hogy a róka beszél, hogy egy kisfiú bolygóról bolygóra utazik, hogy egy fiú egyedül él egy szigeten, vagy hogy a nádasban eltöltött nyár örökre szól. Felnőttként ezek a történetek újraolvasva hirtelen másfajta súlyt kapnak. A szavak mögött rétegek nyílnak meg, amelyeket korábban nem is sejtettünk. Talán ez a könyvek egyik legnagyobb varázsa: hogy velünk együtt változnak. Ahogy mi alakulunk, úgy alakulnak ők is – pedig a betűk ugyanazok maradnak.
Most, a 96. Ünnepi Könyvhét alkalmából, mikor új könyvek illata lengi be a várost, talán épp itt az ideje elővenni néhány régi, gyerekkorban olvasott regényt, és megnézni: mit mondanak most?
A Tüskevár gyerekként egy izgalmas nyár: horgászás, vadkemping, vízbe borulás, éjszakai csónakázás. A városi fiú kalandjai a természetben lenyűgöznek, a táj pedig egzotikusnak tűnik – még akkor is, ha valójában magyar. De felnőttként másra figyelünk. Észrevesszük a csendeket, a természet ritmusát, a nevelés és a tapasztalatszerzés finom dinamikáját. Matula bácsi már nem csupán „a bácsi a nádasból”, hanem a bölcsesség, a türelem, a természetközelség megtestesítője. Lassú történet ez, ma különösen lassúnak hat – de pont ezért fontos. Arra tanít, amit a mai rohanásban hajlamosak vagyunk elfelejteni: figyelni, hallgatni, jelen lenni.
A Robinson Crusoe történetét gyerekként szinte romantikusnak látjuk: egy bátor férfi túlél egy hajótörést, kunyhót épít, állatokat tart, megtanul mindent, amit csak kell. Egyfajta kalandregény, tele praktikus megoldásokkal és furfangos túléléssel. Felnőttként viszont ott van a magány súlya, a kiszolgáltatottság érzése, a civilizáció hiányának nyomasztó valósága. Crusoe karaktere már nem a hős kalandor, hanem egy ember, aki küzd az őrület ellen, aki a maga istene lesz egy szigeten, akinek túlélni kell – nem csak a természeti elemeket, hanem a saját belső világát is.
Ugyanez igaz lehet akár a Micimackóra is. Gyerekként mulatságos mesének látjuk, amelyben a medve elakad az odúban, Nyuszi méltatlankodik, Füles pedig örökösen borús. Felnőttként azonban a Százholdas Pagony lakói már karaktertípusokként jelennek meg: szorongás, depresszió, túlgondolás, túlzott kontroll, örök optimizmus, ragaszkodás – mintha egy pszichológiai esettanulmányt olvasnánk gyerekkönyvbe csomagolva.
És persze ott van A Pál utcai fiúk, amit gyerekként talán igazságtalannak érzünk. Nemecsek meghal, bár ő volt a legbátrabb. -Remélem ezzel nagy titkot nem árultam el senkinek- Felnőttként viszont látjuk a történetben a gyerekek világát, a lojalitás tragikus szépségét, és azt is, hogyan tükröződik bennük a felnőttek világa – az, amelyben elvekért, földért, „grundért” harcolnak, akár értelmetlenül is. Már nem csak játék ez – hanem egy darabka történelem, emberi természet, társadalmi tanulmány.
A könyvek tehát nem változnak – de mi igen. És ahogy évről évre újabb történeteket olvasunk, közben a régieket is másként kezdjük érteni. Vannak könyvek, amiket érdemes időről időre újra elővenni, újra elolvasni. Nem nosztalgiából – hanem mert most, ebben az életkorban, ezek a mondatok új értelmet nyernek.
Az Ünnepi Könyvhét lehetőséget ad arra, hogy új szerzőkbe szeressünk bele, új történeteket vigyünk haza, de emlékeztethet bennünket arra is, hogy a polcon sorakozó régi kedvencek nem csupán gyerekkori emlékek – hanem élő, újraértelmezhető kincsek. Talán most jött el az idő, hogy ismét találkozzunk a kis herceggel, Matula bácsival, Crusoe-val vagy Nemecsekkel – nem úgy, ahogy régen ismertük őket, hanem úgy, ahogy ma értjük őket. Mert a könyvek – ahogy az élet is – mindig rétegesek. És minden újabb olvasás újabb réteget tár fel belőlük.
Neked is vannak gyerekkori könyveid, amik felnőttként újraolvasva mást adtak?
Ez is érdekelhet!
Hasonló cikkekért kattints:
Megjegyzések
Megjegyzés küldése